![](https://www.tvarad.ro/public/media/1000/59/88/c1/5988c1250964157d99dff59d4a1a2bf0.png)
Hai să donezi!
18.05.2021
Sângele tău poate salva o viaţă! Chiar dacă nu realizăm, putem fi de mare ajutor unor oameni în nevoie, printr-o simplă donare de sânge.
Reamintim doritorilor că înainte de a dona: dimineaţa înainte de recoltare, puteţi consuma o cană cu ceai sau cafea, un mic dejun puţin consistent, legume sau fructe. Nu fumaţi înainte şi după donare cu o oră. De asemenea, veniţi la donare odihnit şi nu după o noapte pierdută la serviciu sau în faţa calculatorului!
Pentru a deveni donator de sânge trebuie sa îndepliniţi următoarele condiţii: vârsta cuprinsă în intervalul 18-60 ani, greutate peste 50 Kg şi puls regulat între 60 şi 100 bătăi/minut. Centrul de transfuzie sanguină aşteaptă în fiecare zi noi donatori!